Hamile Pilatesi

Hamilelikte genel anlamda doktor uygun gördüğü taktirde pilates egzersizlerine 15. haftadan itibaren başlanabilir. Ancak bu kişiye göre değişebilir uzun süredir piletes yapılıyorsa hamilelikte kontrollü bir şekilde daha önce de yapılabilir.

Özellikle hamilelik döneminde sırt kasları kısaldığı için sırt ağrıları başlar. Bu durumda pilates egzersizlerinde daha çok stretching’e (esnetme) ağırlık verilir. Göğüs kasları güçlendirilerek desteklenir. Beli çevreleyen ve koruyan kaslar ve doğum esnasında yardımcı olan pelvic (leğen kemiği) kasları kuvvetlendirilir.

Pilates metodu bedensel bir aktivite olmasının yanı sıra zihinsel olarak da rahatlama ve farkındalığa varma olarak kabul edilir. Fiziksel olarak bakıldığında hamilelik döneminde salgılanan relaxin hormonu özellikle eklemlerde olmak üzere kaslarda da gevşemelere yol açar. Bu dönemde yapılan egzersizler gevşemeye başlayan kasların daha diri kalmasını bu sayede de bele ve eklemlere binen yükün daha aza indirgenmesini sağlar. Özellikle pilates medotlarından biri olan izolasyonla hamileler kaslarını daha iyi kontrol edebilir, oturup kalkarken çok daha rahat ve risksiz hareket etmelerini sağlar. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne karnı büyüdüğü için belin maruz kalacağı baskı da artar. Bu dönemde yapılan pilates egzersizleri ile omurgayı sabitleyen, dik durmasını sağlayan ve beli stabilize eden vücudun en önemli denge kasları kuvvetlendirilerek anne adayının daha ağrısız bir hamilelik dönemi yaşamaları sağlanır.

Pilates egzersizlerindeki doğru nefes alış tekniğinin öğrenilmesi ile annenin ve bebeğin ihtiyaç duyduğu oksijen miktarının vücuttaki artışı söz konusu olur.

Zihinsel anlamda ise; hamileliğin ve günlük yaşantının annelerde oluşturduğu stresten ve gerginlikten uzaklaşılması, anneyle bebeği bu dönemde birbirine daha çok yaklaştırması bakımından pilates egzersizleri oldukça önemlidir.